Çay Fincanı Piyasa Fiyatı, Tahmini, Büyüme, Değer, Boyut, Satışlar, Stratejiler, 2028 yılına kadar Sektör Analizi.

Fortune Business Insights™, “ Çay Fincanı Pazarı, 2021-2028” başlıklı raporunda, küresel çay fincanı pazar büyüklüğünün  , sıcak içecek tüketimine yönelik artan tüketici eğilimi nedeniyle önümüzdeki yıllarda dinamik bir büyüme yaşayacağı öngörülmektedir .

Çay fincanı, çay, kahve, sıcak çikolata ve diğerlerini içeren sıcak içeceklerin tüketimi için yaygın olarak kullanılmaktadır. İş stresini azaltmak ve ofiste çalışırken uyanık kalmak için sıcak içecek tüketimine yönelik artan bir tüketici eğilimi var. Bu, bu pazarın büyümesinden sorumlu olan önemli bir faktördür. Ayrıca dünya genelinde artan kafe ve restoran sayısı ve her gün çay tüketen insan sayısının artması da bu pazarın büyümesine olumlu yansıdı. Örneğin Hindistan Çay Derneği’nin 2018 yılında yayınladığı rapora göre Hindistan nüfusu yaklaşık 1.084 milyon kg çay tüketmiştir.

Bununla birlikte, plastikten yapılmış düşük kaliteli çay fincanlarının mevcudiyetinin bu pazarın büyümesini engelleyeceği tahmin edilmektedir.

COVID-19 Etkisi:

Dünya çapında COVID-19 salgınının patlak vermesi, dünyadaki kafe ve restoranların çoğunun kapanmasına neden oldu. Bu, çay fincanları otellerde, kafelerde, şirket ofislerinde ve diğer yerlerde yaygın olarak kullanıldığı için çay fincanı pazarını büyük ölçüde etkiledi. Sonuç olarak, bu pandemi sırasında çay fincanlarına olan talep azaldı ve bu pazardaki üreticiler için zorluklar yarattı.

Pazar Segmentasyonu:

Ürün türüne göre bu pazar cam, kil, plastik ve diğerleri olarak sınıflandırılmaktadır. Türüne göre, pazar tek kullanımlık ve tek kullanımlık olmayanlara ayrılmıştır. Uygulamaya göre, pazar konut ve ticari olarak kategorize edilir. Coğrafya açısından, pazar Kuzey Amerika, Avrupa, Asya Pasifik, Güney Amerika ve Orta Doğu ve Afrika’da toplanmıştır.

Öne Çıkanlar/Özet:

Rapor, endüstri eğilimleri ve görünümü hakkında kuş bakışı bir analiz sunarken, tüm pazar segmentlerinin titiz bir çalışmasını da sağlıyor. Buna ek olarak, rapor, piyasa itici güçlerinin ve zorluklarının derinlemesine bir değerlendirmesini içerir ve ayrıca piyasanın bölgesel dinamikleri ve rekabet ortamının kapsamlı bir değerlendirmesini sunar.

Sürücüler/Kısıtlamalar:

Piyasayı Artırmak için Çayın Dünya Çapında Artan Popülaritesi

A majority of the world population consumes tea on a daily basis as the tea is the most popular and widely consumed beverage. There are several health benefits of tea consumption such as it boosts the immune system, reduces the risk of cancer and heart disease, and improves the blood circulation in the body. Thus, these are the crucial factors responsible for the growth of this market. For instance, as per the study conducted by the USA Today article, the people who consumed tea regularly had a 56 percent lower risk of fatal heart disease.

Get Sample PDF Brochure

www.fortunebusinessinsights.com/enquiry/request-sample-pdf/teacup-market-104277

Regional Insights:

Growing Tea Consumption to Boost the Asia Pacific Market Growth

Asia Pacific region is projected to dominate in the teacup market share on account of the increasing consumption of tea in the countries such as India, China, Japan, and others. Further, the tea is the most popular beverage that is offered by the people to the guests visiting their homes, which is projected to fuel this market’s growth in this region.

North America region is anticipated to grow at a decent pace in this market due to the increasing awareness about the tea, which helps to prevent numerous diseases such as cancer, heart attack, and others. Further, the growing number of teacup manufacturers in this region is expected to favor this market’s growth.

Competitive Landscape:

Increasing Manufacturing of Customizable Teacups by Key Players to Animate Competition

The leading companies in the teacup market are focusing on manufacturing of the teacups with different designs, shapes, and sizes so as to attract a large number of consumers with different age groups and gender. This has resulted in the increasing competition among key companies which will enable them to diversify their business portfolio and widen their business horizons in this market.

Industry Development:

February 2020: Tea live declared the introduction of the Malaysia’s first straw-less reusable bubble tea cup. This will assist to reduce the use of single-use plastics.

List of Key Players Covered in the Teacup Market Report:

  • ExclusiveLane
  • LaOpala
  • Borosil
  • Femora
  • VarEesha
  • Clay Craft
  • Bender Limited

Inquire Before Buying This Report:

www.fortunebusinessinsights.com/enquiry/queries/teacup-market-104277

About Us:

Fortune Business Insights™ offers expert corporate analysis and accurate data, helping organizations of all sizes make timely decisions. We tailor innovative solutions for our clients, assisting them address challenges distinct to their businesses. Our goal is to empower our clients with holistic market intelligence, giving a granular overview of the market they are operating in.Our reports contain a unique mix of tangible insights and qualitative analysis to help companies achieve sustainable growth. Our team of experienced analysts and consultants use industry-leading research tools and techniques to compile comprehensive market studies, interspersed with relevant data.

 

Contact Us:

Fortune Business Insights™ Pvt. Ltd.

308, Supreme Headquarters,

Survey No. 36, Baner,

Pune-Bangalore Highway,

Pune – 411045, Maharashtra, India.

 

Phone:

US :+1 424 253 0390

İngiltere : +44 2071 939123

APAC : +91 744 740 1245

E-posta:  [email protected]

 

Ayrıca bizimle iletişime geçebilir/bizi takip edebilirsiniz:

www.facebook.com/FortuneBusinessInsightsPvtLtd

twitter.com/FBInsightPvtLtd?s=20

www.linkedin.com/company/fortune-business-insights/