Kilit Oyuncular, Pay, Gelir, Trendler, Boyut, Büyüme, Fırsatlar ve 2029’a Kadar Bölgesel Tahmine Göre Fonksiyonel Hazır Giyim Pazar Analizi

Fortune Business Insights™ ‘ın ” Fonksiyonel Hazır Giyim Pazarı, 2022- ” başlıklı raporunda, küresel fonksiyonel giyim pazarı boyutunun, tıbbi alanda bulaşıcı hastalıkları olan hastalardan korunmak için bu giysilere yönelik artan talep nedeniyle kayda değer bir hızla genişlemesinin beklendiğini gözlemliyor . 2029 ”.

Pandemi, bu koruyucu giysilere olan talebi daha da artırdı. Tıbbi personelin yanı sıra sıradan insanlar da kendilerini ölümcül virüslerden korumak için yatırım yapıyor. Bu nedenle dramatik artışı, şirketleri üretimlerini artırmaya yöneltti. Örneğin, 2020’de Loyal Textiles, yeni Kişisel Koruyucu Ekipman serisini piyasaya sürmek için Reliance Industries ve HeiQ ile işbirliği yaptı.

COVID-19 Etkisi                      

Küresel salgının olumsuz etkisi, COVID-19, benzeri görülmemiş kayıplarla karşı karşıya olan birçok ekonomide hissedildi. Dünya çapında ani tecrit nedeniyle sınır ötesi ticareti engelledi. Bu giysilerin üretimi için birkaç temel parçanın bulunmamasına neden oldu. Bununla birlikte, virüsün bulaşıcılığı nedeniyle birçok şirket, ön saflarda çalışanlara koruyucu giysiler sağlamak için üretim tesislerini yeniden donattı. Böylece tahmin döneminde piyasanın pandemi öncesi koşullara geri dönmesi bekleniyor.

Örnek PDF Broşürü Alı[email protected] www.fortunebusinessinsights.com/enquiry/request-sample-pdf/functional-apparel-market-104142

İşlevsel Giyim İçin Küresel Pazarda Profili Oluşturulan Kilit Oyuncuların Listesi

  • Nike Inc.
  • Under Armour Inc.
  • adidas AG
  • Reebok International Limited
  • Ansell Limited
  • Honeywell Uluslararası A.Ş.
  • Lakeland Endüstrileri

Pazar Bölümlendirmesi:

Ürün tipine göre pazar, spor giyim, koruyucu giyim ve aktif giyim olarak ayrılmıştır. Uygulamasına göre spor ve fitness, ağırlama ve tehlikeli iş yeri olarak bölümlere ayrılmıştır. Satışlarına göre pazar, süpermarket/hipermarket, özel mağazalar ve çevrimiçi mağazalar olarak bölünmüştür. Son olarak, bölgeye göre pazar, Kuzey Amerika, Avrupa, Asya-Pasifik, Güney Amerika ve Orta Doğu ve Afrika olarak kategorize edilir.

Rapor Ne Sağlar?

Fonksiyonel giyim raporu için küresel pazar, büyümeyi etkileyecek temel itici güçler ve kısıtlamalar gibi çeşitli faktörlerin ayrıntılı bir analizini sunar. Ayrıca rapor, farklı bölgeleri kapsayan bölgesel analizlere ilişkin öngörüler sunarak pazarın büyümesine katkıda bulunuyor. Önde gelen şirketleri içeren rekabet ortamını ve pazarın büyümesine daha fazla katkıda bulunacak yeni ürünleri tanıtmak, ortaklıkları ve işbirliğini duyurmak için onlar tarafından stratejiler benimsenmesini içerir.

Sürüş faktörü

Y Kuşağı Arasında Pazarı Yönlendirecek Fitness ve Spora Yönelik Yükselen Eğilim

The rising demand of these garments in fitness, different types of sports and by fire fighters is driving the functional apparel market growth. According to a report by International Health Racquet & SportsClub Association, the health and fitness industry generated revenue of USD 94 million in 2019. Millennials contributed to 33% of the market share since 70% of millennials exercise at least once a week, says The Global Health & Fitness Association. Moreover, the pandemic has led people to invest more in such protective apparels to save themselves from the deadly virus.

On the other hand, availability of low counterfeits is the major factor that is obstructing market growth.

Browse In-depth Summary of This Research [email protected] www.fortunebusinessinsights.com/functional-apparel-market-104142

Regional Insights

North America to Remain at Forefront Backed by Growing Chemical Industry

North America is expected to remain dominant during the forecast period. This is ascribable to the rising chemical industry in the region. According to a report by American Chemical Council data, in 2019, the U.S. exported USD 140 billion of chemical and USD 553 billion of chemical shipments. Thus it’s huge market has increased demand for protective garments for personal working in these chemical industries.

Asia Pacific is also anticipated to hold major functional apparel market share owing to increasing manufacturing of these garments in the region. Additionally, increased demand for life jackets and other active wear in touristic hotspots such as Thailand, Malaysia and Singapore is promoting the regional market.

Competitive Landscape

Key Players to Focus on Establishing Partnerships to Intensify Competition

The market is consolidated by the presence of major companies that are striving to maintain their position by focusing on building new products and introducing new alternatives to traditional methods. Moreover, other key players are adopting proactive strategies such as new product launches, mergers, and facility expansion to favor the market’s growth in the forthcoming years.

Industry Development

June 2020: United States based Husqvarna Motorcycles announced launch of its new protective sportswear for off-road 2020. The line apparel line includes premium quality gear and protective garments for kids and adults.

Inquiry before [email protected] www.fortunebusinessinsights.com/enquiry/queries/functional-apparel-market-104142

 

 

About Us:

Fortune Business Insights™ delivers accurate data and innovative corporate analysis, helping organizations of all sizes make appropriate decisions. We tailor novel solutions for our clients, assisting them to address various challenges distinct to their businesses. Our aim is to empower them with holistic market intelligence, providing a granular overview of the market they are operating in.

 

Contact Us:

Fortune Business Insights Pvt. Ltd.

9th Floor, Icon Tower,

Baner – Mahalunge Road, Baner,

Pune-411045, Maharashtra, India.

 

Phone:

US :+1 424 253 0390

UK : +44 2071 939123

APAC : +91 744 740 1245

Email: [email protected]

 

Connect us via Social Media Channels:

LinkedIn  Facebook  Twitter               Blogs