Kilit Oyuncular, Pay, Gelir, Trendler, Boyut, Büyüme, Fırsatlar ve 2029’a Kadar Bölgesel Tahminlere Göre Diz Boyu Çizmeler Pazar Analizi

Fortune Business Insights™ ‘ın ” Diz Boyu Çizme Pazarı, 2022-2029 ” başlıklı raporunda, küresel diz boyu çizme pazarının boyutunun, dünya çapında artan çalışan kadın sayısı nedeniyle dinamik bir genişleme dönemine girmeye hazır olduğu ortaya çıktı .

Diz üstü çizmeler piyasada çeşitli boyutlarda, şekillerde ve tasarımlarda mevcuttur. Bu botlar genellikle çeşitli bölgelerdeki kadınlar tarafından giyilir. Kadınların çoğunluğunun ev işlerinden ziyade kurumsal sektörde veya başka herhangi bir alanda iş yapmaya yönelmesi nedeniyle, dünya çapında çalışan kadınların diz boyu çizmelere olan talebi giderek artıyor. Bu, bu pazarın büyümesinden sorumlu çok önemli bir faktördür. Ayrıca, yükselen şehirleşme de bu pazarın büyümesinden sorumlu olan ana faktörlerden biridir, çünkü moda endüstrilerinin çoğu, iyi moda anlayışına sahip insanların artan sayısı nedeniyle metropol şehirlerde yerleşmiştir. Örneğin Forbes tarafından yayınlanan rapora göre moda sektörünün 2017 yılındaki toplam geliri yaklaşık 2,4 trilyon dolar oldu.

Bununla birlikte, yüksek topuklu ayakkabılar, dolgu topuklu ayakkabılar ve diğerleri gibi alternatif ürünlerin mevcudiyetinin bu pazarın büyümesini sınırlaması öngörülmektedir.

 

COVID-19 Etkisi:

COVID-19 salgını, dünya çapındaki büyük işletmeler ve ekonomiler üzerinde uzun süreli bir etkiye sahip olmuştur. Bu salgın, dünya genelinde artan karantina ve seyahat kısıtlamaları nedeniyle birkaç bölgede tüketim malları sektörünün büyümesini de etkiledi. Sonuç olarak, diz boyu botlara olan talepte bir düşüş var ve bu da bu pazarın çeşitli bölgelerinde bu ürünün satışlarının düşmesine neden oldu.

 

 

Fortune Business Insights™, şu anda Covid-19 salgınının pazar üzerindeki etkisini azaltmak için çabalayan tüm ticari diz boyu çizme pazarındaki şirketleri listeler:

 • Frye Şirketi
 • Stuart Weitzman
 • Jimmy Choo PLC
 • Löffler Randall
 • Edelman Ayakkabı A.Ş.

Örnek bir PDF Broşürü Alın:

www.fortunebusinessinsights.com/enquiry/request-sample-pdf/knee-high-boots-market-104143

 

Öne Çıkanlar/Özet:

Bu rapor, piyasayı yönlendiren unsurlar, trendler ve fırsatlar hakkında 360 derecelik bir çalışma sunar ve piyasanın karşı karşıya olduğu engellerin kapsamlı bir analizini içerir. Ayrıca rapor, çeşitli pazar segmentlerine ilişkin derinlemesine bir anlayış içerir ve pazardaki rekabet ortamı ve bölgesel gelişmelerin kapsamlı bir değerlendirmesini sunar.

 

Sürücüler/Kısıtlamalar:

Pazarı Harekete Geçirmek İçin Farklı Satış Kanallarında Geniş Diz Boyu Çizmeler

Diz üstü çizmeler çoğunlukla festivallerde, kulüplerde, barlarda ve diğer etkinliklerde giyilir. Ayrıca bu botlar ayaklara rahatlık sağladığı ve ayakların sıcak kalmasına yardımcı olduğu için kış mevsiminde kullanışlıdır. Ayrıca diz boyu çizmeler, tüketicinin ihtiyacına göre farklı şekil ve boyutlarda ayakkabı mağazaları, alışveriş merkezleri gibi çeşitli satış kanallarında rahatlıkla bulunabilmektedir. Bu satış kanalları, birçok bölgede müşteri tabanını artırmak için cazip indirimler sağlamakta ve müşterilere çeşitli bot markaları sunmaktadır. Bu, bu pazarın büyümesini sağlayan en önemli faktörlerden biridir.

Bölgesel Bilgiler:

Kuzey Amerika Pazar Büyümesini İlerlemek İçin Tüketiciler Arasında Moda Konusunda Artan Bilinç

North America region is projected to witness substantial growth in the knee high boots market share on account of the increasing expenditure on clothing and apparel products by the consumers in this region. Further, the rising consciousness among consumers about fashion and the increasing number of television reality shows such as singing, talent shows, and others is projected to fuel this market’s growth.

Europe is expected to grow at a considerable pace in this market due to the increasing number of shopping malls, fashion stores, shoe stores, and others in this region. Further, the growing popularity of the places such as night clubs, cafes, bars, concerts, and others is also propelling this market’s growth.

Competitive Landscape:

Strong Focus on Manufacturing of Innovative Boots to Animate Competition

The leading companies in the knee high boots market are mainly focusing on the manufacturing of innovative and high quality boots of different sizes and shapes in order to meet the customer’s needs. This has resulted in the increased competition among key companies which will help them to diversify their portfolio and broaden their market foothold.

Market Segmentation:

On the basis of material use, this market is divided into leather, wool, polyester, and others. Based on types, the market is classified into classic, motorcycle, riding, and dressy. By sales channel, the market is categorized into online, mall, and shoe stores. In terms of geography, the market is clubbed into North America, Europe, Asia Pacific, South America, and the Middle East & Africa.

Inquire Before Buying This Research Report:

www.fortunebusinessinsights.com/enquiry/queries/knee-high-boots-market-104143

The Global Knee High Boots Market Research/Analysis Report Contains Answers to your following Questions:

 • Which Manufacturing Technology is used for Knee High Boots ? What Developments Are Going On in That Technology? Which Trends Are Causing These Developments?
 • Who Are the Global Key Players in This Knee High Boots  Market? What are Their Company Profile, Their Product Information, and Contact Information?
 • What Was Global Market Status of Knee High Boots  Market? What Was Capacity, Production Value, Cost and PROFIT of Knee High Boots  Market?
 • What Is Current Market Status of Knee High Boots  Industry? What’s Market Competition in This Industry, Both Company, and Country Wise? What’s Market Analysis of Knee High Boots  Market Trends by Taking Applications and Types in Consideration?
 • What Are Projections of Global Knee High Boots  Industry Considering Capacity, Production and Production Value? What Will Be the Estimation of Cost and Profit? What Will Be Market Share, Supply and Consumption? What about Import and Export?
 • What Is Knee High Boots  Market Chain Analysis by Upstream Raw Materials and Downstream Industry?
 • What Is Economic Impact On Knee High Boots  Industry? What are Global Macroeconomic Environment Analysis Results? What Are Global Macroeconomic Environment Development Trends?
 • What Are Market Dynamics of Knee High Boots Market? What Are Challenges and Opportunities?
 • What Should Be Entry Strategies, Countermeasures to Economic Impact, and Marketing Channels for Knee High Boots  Industry?

Get your Customized Research Report:

www.fortunebusinessinsights.com/enquiry/customization/knee-high-boots-market-104143

 

 

About Us:

Fortune Business Insights™ delivers accurate data and innovative corporate analysis, helping organizations of all sizes make appropriate decisions. We tailor novel solutions for our clients, assisting them to address various challenges distinct to their businesses. Our aim is to empower them with holistic market intelligence, providing a granular overview of the market they are operating in.

Address:

Fortune Business Insights Pvt. Ltd.9th Floor, Icon Tower, Baner –

Mahalunge Road, Baner, Pune-411045,

Maharashtra, India.

Phone:

US: +1 424 253 0390

UK: +44 2071 939123

APAC: +91 744 740 1245

Email: [email protected]

LinkedIn Facebook Twitter