Gemi İnşa Pazarı Analizinde Robotik 2022 Küresel Öngörüler, Kilit Segmentler ve Güncel Eğilimler, Tahmin 2028

Gemi inşa pazarındaki küresel robotik pazar büyüklüğü   2020’de  581,3 milyon ABD dolarıydı  . Pazarın, 2021-2028 döneminde % 7,74’lük  bir YBBO ile  2021’de  616,8 milyon  ABD dolarından 2028’de 1001,4 milyar ABD dolarına çıkması öngörülüyor. Bu bilgiler  Fortune Business Insights™ tarafından “Gemi İnşa Pazarında Robotik, 2021-2028” başlıklı raporunda yayınlandı  . Araştırmacılarımıza göre, gemi inşa endüstrisi hızla kobot olarak da bilinen işbirlikçi robotlara doğru ilerliyor. Bu cobot’lar, insanlarla güçlerini birleştirerek üretimi verimli ve zahmetsizce gerçekleştiriyor. Ayrıca, taşınabilir kombine robotlar fabrikalar arasında seyahat ederek çalışanlara yardımcı olabilir. Ayrıca, küçük ve büyük modüllerin montaj birimine verimli bir şekilde taşınması için cobot’lar da kullanılabilir. Birçok robot üreticisi, teknolojik olarak yenilikçi işbirlikçi robotlar yaratmaya odaklanmıştır.

Örneğin, ABD merkezli bir start-up şirketi olan READY Robotics, endüstriyel otomasyon hizmetlerini kolaylaştıran işbirlikçi robotlar geliştiriyor. Şirket ayrıca üreticilere, makineler ve cobot’lar için aylık planlanmış bir tür gelirle ödeme almaları için Hizmet Olarak Robotik (RaaS) sağlıyor.

COVID-19 Pandemisi Gemi İnşa Sektörünü Olumsuz Etkiledi

COVID-19 salgını, ortaya çıkışından bu yana küresel ekonomiyi perişan etti. 2020’nin ilk iki çeyreğinde tecritle ilgili sıkı hükümet yönergeleri, ağırlıklı olarak denizcilik sektöründen oluşan çok sayıda sektörün gelirlerindeki düşüşün bir sonucunu gösterdi. Ayrıca, deniz taşımacılığı ve lojistiğe olan talebin azalması, gemi satışlarının ve siparişlerinin sona ermesiyle sonuçlanmıştır.

Yolcu gemisi, Avrupa tersanesinin gemi imalatında en verimli segmenttir. Bununla birlikte, COVID-19 salgını sırasında, banliyö hareketindeki düşüş nedeniyle yolcu gemileri demirledi ve demirledi. Bu, bazı durumlarda gemi tedariklerinin ertelenmesine ve siparişlerin geri çekilmesine neden oldu.

Bu nedenle, üretim prosedürlerindeki düşüş nedeniyle, pandemi sırasında gemi inşasında robot teknolojisine olan talep azaldı ve bu da gemi inşa pazarındaki robot teknolojisinin büyümesini etkiledi.

Örnek bir PDF Broşürü Alın:

www.fortunebusinessinsights.com/enquiry/request-sample-pdf/robotics-in-shipbuilding-market-103548

Rapor Kapsamı

Öncelikle kesin bilgilerin sunulmasına vurgu yapan geniş kapsamlı bir araştırma metodolojisi izliyoruz. Araştırmacılarımız, güvenilir tahminler sunmamıza ve tüm piyasa dinamiklerini ölçmemize yardımcı olacak bir veri üçgenleme yöntemi uyguladılar. Ayrıca, analistlerimiz, yatırımcıların yalnızca önemli bölgelerde finansman sağlayabilmesi için en yeni bilgileri iletmek için çok sayıda uluslararası ve aynı zamanda al-finansmanlı veritabanlarına kabul edilmesini sağlamıştır.

segmentasyon

Tip bazında pazar, mafsallı robotlar, SCARA robotlar, Kartezyen robotlar, silindirik robotlar, polar robotlar ve işbirlikçi robotlar olarak ayrılmıştır. Bölge açısından, küresel pazar Kuzey Amerika, Avrupa, Asya Pasifik ve dünyanın geri kalanı olarak sınıflandırılmıştır.

Uygulamaya göre, pazar ayrıca kesme, kaynaklama, boyama, montaj, muayene ve diğerleri olarak sınıflandırılır.

Geminin parçalarını birleştirmek için robotların büyük ölçüde uygulanması nedeniyle, kaynak segmentinin söz konusu dönemde robot teknolojisine hakim olması bekleniyor. Lehimleme, zaman alıcı ve emek gerektiren bir işlemdir, bu nedenle, gemi yapımcıları, işçilik ücretlerini korumak için büyük ölçüde kaynak işlemini mekanize etmeye odaklanmıştır.

Özelleştirme Araştırma Raporunuzu Alın:

www.fortunebusinessinsights.com/enquiry/customization/robotics-in-shipbuilding-market-103548

Sürücüler ve Kısıtlamalar

Büyümeyi Hızlandırmak İçin Gemi İnşa Endüstrisinde İmalat Robotlarının Artan Kabulü

Gemi inşa şirketleri, endüstriyel prosedürü hızlandırmak ve üretim bütçesini korumak için diğerlerinin yanı sıra lehimleme, boyama, kesme gibi prosedürlerin bilgisayarlaştırılmasını finanse ediyor. Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering, Samsung Heavy Industries ve Hyundai Heavy Industries gibi sayısız önemli şirket, geminin endüstriyel yükünü azaltmak için lehimleme robotları uyguladı.

Örneğin, Samsung Heavy Industries Co. Ltd.’nin bir markası olan Geoje Tersanesi, örümcek otomatik kaynak robotu, vakumlu patlatma robotları, duvara tırmanma robotu, boru temizleme robotu ve muayene robotu gibi çok sayıda robot sistemi kurmuştur. Bu otomatların kabulünün ardından Geoje Tersanesi, %68’lik artırılmış bir üretim otomasyonu oranı belgeledi.

Bölgesel Görüşler

Asya Pasifik, 2020’de gemi inşa pazarında en yüksek robotik pazar payına sahip oldu ve bahsedilen tahmin dönemi boyunca gelişmiş bir YBBO’da büyümesi bekleniyor. Üstünlük, Hyundai Heavy Industries Co. Ltd., Kawasaki Heavy Industries, Fanuc Corporation ve bu bölgedeki diğer birçokları gibi başlıca endüstriyel robot üreticilerinin varlığından kaynaklanmaktadır.

Avrupa bölgesindeki gemi yapımcılarının gemi inşa robotları için artan kapitalizasyonları nedeniyle Avrupa’daki pazarın önemli ölçüde büyüyeceği tahmin edilmektedir.

Kuzey Amerika bölgesinin, yapay zeka (AI) tabanlı son derece yetkin ve küçük robotik sistemler için önemli robot üreticilerinin artan araştırma ve geliştirme projeleri sayesinde büyümesi öngörülmektedir.

Rekabetçi Manzara

Kilit oyuncular, iş alanlarının genişletilmesinde etkili oldukları için her zaman sözleşmeler ve anlaşmalar yaparlar. Örneğin, Mayıs 2021’de Fincantieri SpA, öncelikle Fincantieri tersanelerinde başlatılacak olan robotik çelik lehimleme çözümleri örnekleri oluşturmak için Comau ile bir anlaşma imzaladı. İlk kombine proje deneyleri 2022 yılının ilk yarısında Fincantieri tersanelerinde yapılacak.

Endüstri Geliştirme

Ekim 2020:  Sarcos Robotics, Deniz Araştırmaları Dairesi tarafından, yaratıcı Sarcos Guardian XO giyilebilir otomasyonunun üst gövdesinin uzaktan kumandalı bir modelini geliştirmesi için bir anlaşma aldı. Bu yeni varyasyon, bakım ve nakliye gereksinimlerini karşılamak için tekerlekli veya çekilir otomobiller, sepetli platformlar, forkliftler ve kepçeli kamyonlar gibi çeşitli mobil altlıklara takviye edilecek ve sabitlenecektir.

Bu Pazar Raporunda Kapsanan Önemli Oyuncuların Listesi

  • ABB (İsviçre)
  • Kawasaki Heavy Industries, Ltd (Japonya)
  • KUKA AG (Almanya)
  • Yaskawa Electric Corporation (Japonya)
  • KRANENDONK Production Systems BV (Hollanda)
  • Hyundai Heavy Industries Co. Ltd. (Güney Kore)
  • Samsung Heavy Industries Co. Ltd. (Güney Kore)
  • RB3D (Fransa)
  • Fanuc Şirketi (Japonya)
  • READY Robotics Corporation (ABD)

www.fortunebusinessinsights.com/enquiry/queries/robotics-in-shipbuilding-market-103548

Hakkımızda:

Fortune Business Insights™ doğru veriler ve yenilikçi kurumsal analizler sunarak her büyüklükteki kuruluşun uygun kararlar almasına yardımcı olur. Müşterilerimize, işlerine özgü çeşitli zorlukları ele almalarında yardımcı olarak yeni çözümler tasarlıyoruz. Amacımız, faaliyet gösterdikleri pazarın ayrıntılı bir genel görünümünü sağlayarak onları bütünsel pazar zekasıyla güçlendirmektir.

Bizimle iletişime geçin:

Fortune Business Insights™ Pvt. Ltd.

308, Yüksek Karargah,

Anket No. 36, Baner,

Pune-Bangalore Otoyolu,

Pune – 411045, Maharashtra, Hindistan.

Telefon:

ABD:+1 424 253 0390

Birleşik Krallık : +44 2071 939123

APAC : +91 744 740 1245

E-posta:  [email protected]

LinkedInFacebook  | twitter